twitter

Twitter Nasıl Etkin Kullanılır?

Sanatçıların, politikacıların, sporcuların ve büyük markaların; kısacası herkesin kullandığı Sosyal Medya’nın güçlü temsilcisi Twitter’ı daha etkin kullanmak istiyorsanız bu yazı tam size göre.

Twitter, her geçen gün daha da büyüyor. Bu büyüme doğal olarak Twitter reklamcılığına olan ilgiyi de arttırıyor. Fakat bu sıralar herkesin aklında ortak bir soru var, “ne tweet’lemeliyim?” Maalesef bu sorunun net bir yanıtı yok.

Reklamcılığın doğası gereği her yeni soru yeni bir cevap gerektiriyor. Yine de bugüne kadar yapılan kampanyaların verileri bazı ipuçları sunuyor. İşte 20.000 Sponsorlu tweet arasında gerçekleşen çalışmanın sonuçları:

1. Aplikasyonlarınızın indirilmesini isteyin
Rica etmek, teşekkür etmek, basitçe istemek günlük hayatta karşımızdakini rahatsız etmeyen en basit davranış şekilleri. Aslında bu durum çevrimiçi (online) ortamlarda da pek farklı değil.

Bahsi geçen araştırmaya göre kullanıcılardan aplikasyonlarını indirmesini talep eden Sponsorlu tweet’ler, diğer Sponsorlu tweet’lere göre tweet akışında (timeline) %13, arama sonuçlarında ise %11 daha fazla tıklama kazandılar.

2. Kullanıcılardan ‘retweet’ talep edin
Retweet edilmek, takipçilerinizin size olan yakınlığına ve markanıza olan bağlılıklarına bir işarettir. Tüm ilişkilerde olduğu gibi bazı zamanlar karşı taraftan istekte bulunmak oldukça anlaşılır bir durumdur.
Bu sebeple Sponsorlu tweet’lerinizde retweet talep etmekten kaçınmayın. Sponsorlu Tweet metninde retweet arzusunu direk olarak dile getiren metinler, tweet akışında %311, arama sonuçlarında ise %317 daha fazla retweet elde ettiler.

3. Hesabınızı takip etmelerini isteyin
Twitter’da takip edilmek, yeni takipçiler elde etmek tüm markaların öncül hedeflerinden. Amaç bu kadar açıkken Sponsorlu tweet metni hazırlarken buna yer vermemek olmaz.
Sponsorlu tweet’lerinde bu durumu dile getiren markalar tweet akışında %258, arama sonuçlarında ise %86 daha fazla geri dönüş aldılar. Hal böyle olunca bize direk ve sade seslenişlerden kaçınmayın demek kalıyor.

4. Kampanyanıza cevap verilmesini isteyin
Sorular, öneriler – cevaplar almak için vardırlar. Bu durum Sponsorlu tweet, kampanyalarında da bir kez daha onandı. Kullanıcılardan cevap (reply) talep eden markalar diğer kampanyalara göre büyük bir avantaj sağladılar. Bu avantajın rakamsal karşılığı tweet akışında %334, arama sonuçlarında ise %307 oldu.
Bu metotların geri dönüşler sağladığı aşikar; fakat başka dikkat edilmesi gereken durumlar da söz konusu. Örneğin Sponsorlu Tweet’lere bir teşvik (indirim kuponu, hediye, bilet) ekleyen kampanyalar her zaman daha büyük geri dönüşler elde ediyorlar.

Bunlar dışında kendi kampanyalarınıza dair analizler yaparak, yorumlamalar gerçekleştirerek siz de hesaplarınız özelinde ipuçlarına ulaşabilirsiniz.

Kaynak: shiftdelete.net