Medya; insanların, olaylar ve diğer insanlarla kurduğu bir iletişim ortamıdır. Bu iletişim ortamı da gazete,televizyon, dergi ve internet gibi sosyal medya araçları ile gerçekleşir.

Peki nereden geliyor bu “sosyal” medya kavramı?  Sosyal sözcüğü toplum ve toplumsal olgular için kullanılır. Bu durumda Sosyal Medya tanımı, iletişim aracının toplumun kendisi olduğu bir kavram haline geliyor. Kısaca özetlemek gerekirse Sosyal Medya, kişinin kendisinin ürettiği içeriği, yayınladığı ve paylaştığı her türlü platformun genel adıdır. Klasik medyadan en büyük farkı, karşılıklı bir iletişimin söz konusu olmasıdır. Kişilerin birbirleriyle, kurumların kişilerle doğrudan iletişim kurabildiği ve geri dönüş alabildiği bir platformdur.

Örneğin, televizyonda bir haber izlediğinizde ya da gazetenizi okurken, siz o bilgiyi alırsınız ancak konuyla ilgili şahsi yorumunuzu en fazla çevrenizdekilere sözel olarak aktarabilirsiniz. Oysa kendi blogunuzda ya da üyesi olduğunuz her an telefonunuzdan bağlandığınız çılgın sosyal ağ aracılığı ile o an edindiğiniz ilginç bilgiyi yüzlerce hatta binlerce kullanıcıya aynı anda ulaştırabilirsiniz. İşte bu kadar! artık siz de sosyal medyanın bir parçasısınız.

Peki, Sosyal Medya sadece içerik üretmeniz, tüketmeniz ve paylaşmanız için mi? Tabii ki hayır! Günümüzde birçok marka sosyal ağlarda yerini alıyor. Sosyal ağlarda takip edilmek için çeşitli yarışmalar yapıyor ve hediyeler dağıtıyor. Önemli olan, hedef kitle ve potansiyel müşteriler ile doğrudan iletişim kurabilmek. Bu şekilde markanın müşterileri de ciddiye alındıklarını hissediyor. Herhangi bir şikâyetleri olduğunda markanın kendisine derdini anlatabiliyor ve sorunu doğrudan çözümleyebiliyor. Markalar için Sosyal Medya Yönetimi hem pratik hem tasarruflu. Hakkınızda konuşulanları takip edebilir ve cevap verebilirsiniz. Yaptığınız reklam kampanyasını duyurmak mı istiyorsunuz? İlgi çekici bir hale getirmiş olmanız yeterli. Haberi yayın ve olacakları izleyin!

Sosyal Medya Nerededir, Neye Benzer?

Sosyal Medyanın tanımını yaptıktan sonra şimdi de sıra Sosyal Medya web sitelerinden bahsetmeye geldi. Sosyal medya çok kapsamlı bir kavram olup, çok çeşitli web sitelerini kapsamaktadır. Bu web sitelerinin ortak bağı size web sitesi ve ziyaretçileriyle paylaşım olanağı tanımasıdır. Söz konusu etkileşimi ölçülebilir teknikler, internet ve internet tabanlı teknolojiler desteklemektedir. Bu sayede oluşacak sosyal medya platformlarında tek kişiden bir topluluğa ya da bir topluluktan diğer topluluklara yayınlanan bilgilerin ulaştırılması mümkün kılınmıştır.

Sosyal Medyanın Ortak Yapıları;

Sosyal Medya Web Sitelerine Örnek Olarak;

İletişim ve Paylaşım Amaçlılar: Fikir ve yazılarınızı yayınlayabileceğiniz, arkadaşlarınızı bulup, takip edip ya da ekleyip profil oluşturabileceğiniz, gruplar kurup, kullanıcılar arasında fikir alış verişinde bulunabileceğiniz sitelerdir.

İşbirlikçiler: Yeni içerikler ekleyip, mevcut içeriklere müdahale edebileceğiniz sitelerdir. Ayrıca bilgi alıp, paylaşabileceğiniz ve bunları etiketleyebilmenize olanak sağlayan sitelerdir.

Multimedya:

Fotoğraf ve videolarınızı paylaşıp yorum yapabileceğiniz ve oy verebileceğiniz sitelerdir.

Eleştiri ve Fikirlerin Paylaşıldığı:

Eğlence:

Diğer:

Sosyal Medya web siteleri yukarıda adı geçen örneklerden ibaret değildir. Sizi davet eden ya da üye olabildiğiniz herhangi bir web sitesi bu örneklere dahildir.

Son olarak sosyal medya her gün değişmekte ve gelişmektedir. Sosyal medyada var olmanın temel şartları yeni şeyler denemek, küçük hatalar yapmak, sonrasında doğru cevapları öğrenmek ve yeni şeyleri denemeye devam etmektir. Tüm bunları yaparken Sosyal Medya Yönetimi ve Sosyal Medya Danışmanlığı konularında yetkin bir iş ortağı seçmeniz kritik.

Sosyal Medya İhtiyaçlarınız İçin Bize Ulaşın! »