Özel Yazılım

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgisayar hayatımızın tüm alanlarına girdi. Farklı yazılımlar ile hayatımız kolaylaşırken, genele hitap eden bu yazılımların dışında kişiye özel yazılımlara da ihtiyaç doğmaya başladı. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte doğan yazılım sektörü, birçok alanda hizmet veren özel veya genel yazılımlar ile kullanıcılara çözümler sunmaktadır.

Genel veya hazır yazılımlar iş süreçlerinizde yerini alırken, bazı durumlarda sizin ihtiyaçlarınıza tam olarak cevap vermeyebilirler. Bir çok anlamda aynı işi yapıyor olsanız da, her işletmenin kendine özgü yönetim ve çalışma yöntemleri vardır. Bu farklılıktan dolayı genel için hazırlanmış bir yazılım, sizin metodolojinizi yürütmenizde tam olarak hizmet edemeyebilmektedir.

Genel yazılımlar, ihtiyaçlarınızın % 80’inden daha azını karşılıyor ise, üzerinize göre dikilmiş bir takım elbise gibi size özel hazırlanmış bir özel yazılım ile, hem sistemin gereksiz süreçlerinden kurtulur hem de maliyet avantajı kazanırsınız.

Sizin “yoğurt yiyişinize” uygun hazırlanacak bir özel yazılım, süreçlerinizi daha iyi yönetmenizi ve bu süreçleri raporlanabilir hale getirmenizi maksimum derecede sağlayacaktır.

Özel Yazılımı Nasıl Yapıyoruz?

Yazılımda, mühendislik fakültelerinde ders olarak verilen Proje Yönetimi metoduyla projeler yürütülmektedir. Aldığımız bu eğitimi tecrübelerimiz ile birleştirerek projelerde aşağıdaki adımları izlemekteyiz. Bu sayede özel yazılım projelerinin başarısızlık riskini en aza indirmiş oluyoruz.

  • Analiz : Proje yönetiminde, projenin başarısı açısından en önemli bölüm olan analiz çalışmaları esnasında, öncelikli olarak sizi tanıyoruz. Sonrasında, ne yapmak istediğinizi, hangi süreçleri ne şekilde yönetmek istediğinizi, yazılımı kullanacak kişi profillerini, hangi detay verilerin alınacağını, her seviyedeki kişinin neler görmek isteyeceği, hangi karar destek ve analiz raporlarının hazırlanacağı gibi konularda ihtiyaçlarınızı belirliyor ve bunları size proje kapsam dokümanı olarak sunuyoruz.
  • Planlama : Analiz adımında çıkan veriler doğrultusunda öncelikle projenin adımlarını, fazlandırma gerekiyor ise fazlandırma planlamasından sonra kaynak planlaması ile hangi görevde hangi kaynağın ne zaman ve ne kadar süre ile çalışacağını planlıyoruz.
  • Bütçelendirme : Planlama sonucunda çıkan verilere göre projenin toplamda ne kadar enerji ile yapılacağı ve bu enerjinin maliyet olarak bütçelendirilmesini hesaplıyoruz. Yazılım sektöründe harcanan enerji, işçilik, yani adam/gün olarak hesaplanır.
  • Geliştirme : Proje planlamasına ve kapsamına bağlı kalarak, sürelerin ve yapılan işlerin sürekli kontrolünü sağlayarak projeyi geliştiriyoruz. Geliştirme esnasında Prototip yöntemi ile, her biten adımı müşterimize sunarak ve testlerle kontrolünü sağlayarak ilerliyoruz.
  • Kabul Testleri : Proje geliştirmesi tamamlandığında, kendi testlerimizi (alfa testi) tamamladıktan sonra, canlı sistem ile aynı olacak bir test ortamında müşteri kabul testini sunuyoruz. Müşteri tüm proje adımlarını ve süreçlerini test edip, kabul onayını verdikten sonra canlı geçişi gerçekleştiriyoruz.
  • Canlı Geçişi : Projenin tamamlandıktan sonra, hatasız ve sorunsuz bir şekilde hayata geçmesi projenin geliştirmesi kadar önemlidir. Projeyi problemsiz bir şekilde canlıya geçirdikten sonra projeyi tamamlıyoruz.

Özel Yazılım Fiyatları

Özel yazılımın bütçesini belirleyen parametre zamandır. Zaman maliyeti, hangi kaynağın projede ne kadar çalışacağıdır.

Genel bir örnekle anlatacak olursak; siz bir kuyumcudan takı alacağınız zaman, takının şekline bakarsınız, kuyumcu ise kaç gram ve hangi saflıkta altın kullanıldığına. Bazı durumlarda buna ek olarak işçilik, yani zanaatkârın altını ne kadar zamanda o şekle getirdiği dahil olmaktadır.

Özel Yazılım Uyarı

Özel yazılım yaptıracağınız zaman, mutlaka yapılacak işin içeriğini (takının şekli), kalitesini (altının saflık oranı) ve süresini (işçiliği) detaylı olarak öğrenip, alacağınız teklifleri ona göre değerlendiriniz.

Özel Yazılım İhtiyaçlarınız İçin Bize Ulaşın! »