Google'dan bakterili doodle

Google’dan bakterili doodle

Google, bugün anasayfasında yer verdiği animasyonlu doodle ile Alman bilim insanı Julius Richard Petri’yi andı. 31 Mayıs 1852 tarihinde doğan Petri, bakterilerin faaliyetleri ve neden oldukları hastalıkların incelenmesini sağlayan ve günümüzde de kullanılmaya devam edilen petri kabını icat etti.

PETRİ KABINI GELİŞTİRDİ

Berlin’de Kaiser-Wilhelm Askeri Akademisi’nde tıp eğitimi alan Petri, kariyerinin en verimli yıllarında modern bakteriyolojinin babası olarak kabul edilen Robert Koch ile İmparatorluk Sağlık Bürosu’nda çalıştı.Koch’un asistanlığını yaptığı süre içinde, su yosunlarından elde edilen bir tür jel olan agar ile ürettikleri kaplarda bakterileri inceleyen Petri, daha sonra bu alanda çalışmalarını ilerletti ve ‘petri kabını’ geliştirdi. Petri kabında tek hücreden bakterileri çoğaltabilen veya kolonileri ayrı ayrı inceleyebilen bilim insanları, bakterilerin neden oldukları hastalıkları da ortaya çıkarma şansını elde etti.

Google’ın hazırladığı interaktif doodle, temizlenen petri kaplarını gösteriyor. Ayrıca bakterilerin kaplarda büyümesi ve yayılması görülüyor.Biyolojiye yaptığı katkılarla adını günümüze ulaştıran Petri, 20 Aralık 1921’de öldü.