Google Adwords Nedir?

Adwords; Google’ın küçük ve büyük ölçekli işletmelerin, ürün ve hizmetlerini Google’da ve Google ortak web sitelerinde tanıtabilmelerini sağlayan internet reklamcılığı ürünüdür. ADK Dijital olarak kurumsal firmalar için google reklamları hizmeti veriyoruz.

Google Adwords Nasıl Çalışır?

Öncelikle reklamlarınızı oluşturup işletmenizle alakalı anahtar kelimeler veya anahtar kelime öbekleri seçeriz. Daha sonra reklamlarınız Google’da ve ortak web sitelerinde görünür.

Kullanıcılar anahtar kelimelerinizden birini kullanarak Google’da arama yaptığında, reklamlarınız arama sonuçlarının yanında ve de üzerinde görünür.

Böylece sunduğunuz ürün veya hizmetle ilgilenen bir kitleye reklam yapmış olursunuz. Potansiyel müşterilerinizi anında yakalarsınız. Kullanıcılar reklamınızı tıkladıktan sonra web sitenizi ziyaret eder. Web sitenizde herhangi bir şey satın alabilir, sipariş verebilir veya sizinle ilgili daha fazla bilgi edinebilir.

Reklamlarım Nerede Görünür?

Google Reklamları Google arama sonuçları sayfasındaki arama sonuçlarının üzerinde ve sağ tarafında görünür. İnsanlar reklamınızı tıklar ve işletmenize ait web sitesine bağlanır.

Firmanızı, şirketinizi ve ürünlerinizi tanıtabileceğiniz en etkili reklam yöntemi olan Google Reklamları özel bir sistem ile izlenir. Arka arkaya yapılan tıklamalar bir algoritme sistemi ile sürekli kontrol edilir. Böylelikle hileli tıklamalar faturalandırılmaz.

Google’da Reklam Vermek

Google’da reklam vermek için bir web siteniz olması gereklidir. Çünkü Google reklamları tıklama yöntemi ile çalışmaktadır. Vereceğiniz reklama bir bağlantı linki eklenir. Hedeflediğiniz anahtar kelimeyi Google arama motoruna giren ziyaretçiler reklamlarınız ile karşılaşır, reklamlarınıza tıklar, web sitenize bağlanır. Web sitenizdeki içerik ile reklamınız doğru orantılı ise müşterileriniz sizinle iletişime geçer.

Adwords’ün Avantajları Nelerdir?

  • En etkili ve en ucuz reklam yöntemidir.
  • Ürünlerinizin satışını internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
  • Günlük bütçenizi siz belirlersiniz.
  • Reklamlarınızı belirlediğiniz diller ve coğrafi bölgelerde yayınlanır.
  • Sadece reklamlarınız tıklama aldığınızda ödeme yaparsınız.
  • Reklamlarınız siz istediğiniz gün ve saatlerde yayınlanır.
  • Google reklamları sadece ürünlerinizi satın almasını istediğiniz müşterileri size ulaştırır.
  • Google reklamlarında, reklam gösterimlerinde kesinlikle hiçbir ücret ödemezsiniz.
  • Dünyanın her yerinden müşterileriniz size ulaşabilir.

Fiyatlandırma

Google Reklamları bir TBM (tıklama başına maliyet) ile hesaplanır. Reklamlarınız bir açık arttırma yöntemi ile gösterime girer. Bu gösterimde en fazla TBM rakamı ödeyen en üst sırada çıkar.

Google Reklamları’nın anahtar kelimelere göre TBM oranları değişkenlik göstermektedir. Müşterilerinizin sizin sitenize ziyaret edebilmeleri için seçeceğiniz anahtar kelimeler çoğunlukla 0,10 TL – 2 TL arasında değişmektedir. Bazı anahtar kelimeler ise 2 TL’nin de üzerine çıkmaktadır. Bu rakam tamamen açık arttırma sistemindeki rekabete göre değişkenlik göstermektedir.

Bunları Biliyor musunuz?

Düşük Fiyatlara Yüksek Gösterimler: İnternette bir çok firma Google Reklam hizmeti vermektedir. Bu firmaların bir çoğu daha az fiyat ile daha fazla gösterim garantisi vermektedir. Ancak Google Reklamlarında daha az fiyat ile daha fazla gösterim çok büyük bir dezavantajdır. Çünkü reklamınız, düşük TBM oranları ile daha fazla tıklanır fakat anasayfanın en altında yayınlanır. Bu durumda siz, Google reklamlarından gelen müşterilerin gözünde reklam sıralamalarında üst sıralarda çıkan firmalardan daha küçük bir firma imajı verirsiniz.

Google Adwords Raporlarını İsteyin: Hangi firmadan Google Reklam Hizmeti alıyorsanız alın mutlaka adwords raporlarınızı isteyin. Bu sizin en tabii hakkınızdır. Bu raporlar ile reklamlarınızın gerçekten yayınlanıp yayınlanmadığını, hangi sıralamalarda görüntülendiğinizi, reklamınızın kaç defa gösterime girdiğini ve kaç defa tıklama aldığınızı görebilirsiniz.

Bedava Adwords Reklamı: Eğer Google Reklamları için anlaşacağınız bir firma size “Sizden hiç bir ücret talep etmiyoruz, biz google ile beraber çalışıyoruz..” gibi vaatlerle yaklaşırsa o firmadan özellikle uzak durun. Çünkü bu firma size en baştan yalan söylemiş olur. Böyle bir firmaya güvenemezsiniz. Hiç bir firma ya da kişi herhangi bir ücret talep etmeden bedava Google reklamı veremez. Türkiye’deki reklam komisyon ücreti işin bütçesine göre ortalama olarak;  %15 – %40 arasındadır.

Ayrıca Google’un hiç bir firma ile özel anlaşması yoktur. Yani Google, reklam yayını yapan hiç bir firmaya ücret ödemez.

Google Reklam Yönetimi İhtiyaçlarınız İçin Bize Ulaşın! »